>>> Powrót do listy wpisów | >>> Powrót do strony www

Poczucie własnej wartości- jak je wzmocnić?

Zastanawiając się nad wzmocnieniem poczucia własnej wartości, niejednokrotnie uwiedzeni sloganami mówców motywacyjnych chcemy natychmiast dokonać radykalnej zmiany w swoim wyglądzie, w swoim życiu, czy też w swoim myśleniu. Żyjemy szybko i niestety nie potrafimy cierpliwie czekać na efekty. I co dostajemy w zamian? Rozczarowanie.

Chyba coś z nami nie tak, skoro innym się udaje, a nam nie.

Ale czy zastanawiamy się, jakim kosztem ktoś osiągnął sukces? A może patrzymy tylko na sprzedawany nam medialnie wizerunek, nie dostrzegając drugiej strony czyjegoś życia?

Pracując jako Coach często spotykam się z niskim poczuciem własnej wartości. Kobiety piękne, inteligentne o ustabilizowanym statusie społecznym nie potrafią bronić swojego zdania, są niepewne swoich decyzji, a w kontaktach z innymi ludźmi notorycznie pozwalają się wykorzystywać.  Przedkładają potrzeby innych nad własne,  zapominają o sobie, swoich potrzebach i marzeniach. Tak mocno zaniżona samoocena jest powodem dyskomfortu, a często nawet cierpienia w samotności.

Te kobiety nie wierzą w siebie i w swoje możliwości, więc rezygnują z własnych planów, ambicji, lub wręcz nie przykładają się wystarczająco do ich realizacji w przekonaniu o nieuchronnej porażce.
Są nadmiernie samokrytyczne, mocno uzależnione od opinii innych, a ciągłe porównywanie się do osób w ich mniemaniu lepszych, powoduje zawstydzenie i stałe poczucie bezwartościowości. Niektóre z nich, nawet te piastujące wysokie stanowiska zawodowe żyją w silnym stresie, ponieważ boją się, że ich misternie budowany wizerunek zawodowy legnie w gruzach, kiedy okaże się, jak bardzo, pomimo wielu sukcesów nie wierzą we własne siły. Innym znów zdarza się, że maskują niską samoocenę nadmiernie podkreślając swoją pozycję, swoją siłę i pod przykrywką arogancji lub agresji, kierują wrogość i frustrację na innych.


Paradoksalnie, osoba realnie oceniająca swoją wartość, jako człowieka nie wywyższa się nad innymi. To przede wszystkim osoby o niedostatecznej samoocenie kompensują sobie braki agresją i dominacją w grupie.


Skąd się bierze niskie poczucie własnej wartości?


Przez całe życie gromadzimy komunikaty, jakie otrzymujemy od bliskich lub ważnych dla nas osób:


Komunikaty z pozoru niewinne, sugerują uzyskanie akceptacji poprzez spełnianie oczekiwań innych, zamiast premiować kreatywność, czy naszą niezależność. Często nie są one obiektywne, jednak przy naszym braku dostatecznego poznania siebie i umiejętności autoanalizy, czyni z nich małe ładunki wybuchowe. Wystarczy, że nagromadzimy ich wystarczająco dużo w danej dziedzinie, lub gdy trafią na podatny grunt ( gorszy nastrój, osłabienie intelektualne, coś nam się nie uda), wówczas nasza samoocena spada w dół.
Kolejnym powodem do umniejszania swojej wartości jest ciągłe porównywanie się do innych, lub nieustanne dążenie do wyidealizowanego celu, wbrew własnym uwarunkowaniom
i możliwościom. Nie bez znaczenia jest tu panujący obecnie kult rozwoju, ciągłego udoskonalania siebie, odnoszenia wielkich sukcesów i unikanie porażek. Poprzez nieustanne porównywanie się do ludzi sukcesu z czołówek gazet, często zapominamy o własnym systemie wartości.  Próbujemy dogonić jakieś nierealne marzenia.
To wspaniale, że chcemy się rozwijać, jednak nie każda kobieta będzie wyglądała jak modelka i nie każdy facet zostanie misterem z sixpackiem.
Każdy jest inny i ma inne możliwości. I ma też inne, czasem bardzo odmienne od lansowanych w mediach potrzeby.

Naprawdę warto usiąść i głęboko się zastanowić:

 

Pamiętaj, że głównym źródłem wysokiego poczucia własnej wartości jest umiejętność pokochania siebie i zaakceptowania swojej niepowtarzalności, jako człowieka. Zobacz ile jesteś w stanie zaoferować światu!
Kiedy jednocześnie dostrzeżesz  swoje niedoskonałości i zaakceptujesz fakt, że masz prawo nie być ideałem to całkowicie uniezależnisz się od opinii innych ludzi.
Kochając siebie realnie ocenisz swoje możliwości i umożliwisz sobie dalszy rozwój, unikając  niepotrzebnego kryzysu wiary we własne siły.


Nie da się przecież być najlepszym w każdej dziedzinie. Zawsze znajdzie się ktoś ładniejszy, mądrzejszy, szczuplejszy, czy bardziej zaradny.

 

Przecież możesz żyć robiąc to, co kochasz i co sprawia ci przyjemność!  Daj sobie prawo do niewiedzy, błędów i pomyłek, ale dostrzeż również własne możliwości, doceń własne zalety, powoli i systematycznie zmierzaj do wyznaczonych celów, unikaj smutasów, otaczaj się pozytywnymi ludźmi, a wtedy z pewnością  wzmocnisz poczucie własnej wartości i uwierzysz, że ty również zasługujesz na swój własny sukces.autor: Izabela Anna Boratyńska

skontaktuj się z autorem: ibcoaching.kontakt@gmail.com

 

>>> Powrót do listy wpisów | >>> Powrót do strony www