JAK WZMOCNIĆ POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI ?

Zastanawiając się nad wzmocnieniem poczucia własnej wartości, niejednokrotnie uwiedzeni sloganami mówców motywacyjnych chcemy natychmiast dokonać radykalnej zmiany w swoim wyglądzie, w swoim życiu, czy też w swoim myśleniu. Żyjemy szybko i niestety nie potrafimy cierpliwie czekać na efekty. I co dostajemy w zamian? Rozczarowanie.

Chyba coś z nami nie tak, skoro innym się udaje, a nam nie.

Ale czy zastanawiamy się, jakim kosztem ktoś osiągnął sukces? A może patrzymy tylko na sprzedawany nam medialnie wizerunek, nie dostrzegając drugiej strony czyjegoś życia?

Pracując jako coach często spotykam się z niskim poczuciem własnej wartości. Kobiety piękne, inteligentne o ustabilizowanym statusie społecznym nie potrafią bronić swojego zdania, są niepewne swoich decyzji, a w kontaktach z innymi ludźmi notorycznie pozwalają się wykorzystywać.  Przedkładają potrzeby innych nad własne,  zapominają o sobie, swoich potrzebach i marzeniach. Tak mocno zaniżona samoocena jest powodem dyskomfortu, a często nawet cierpienia w samotności.

Te kobiety nie wierzą w siebie i w swoje możliwości, więc rezygnują z własnych planów, ambicji, lub wręcz nie przykładają się wystarczająco do ich realizacji w przekonaniu o nieuchronnej porażce.
Są nadmiernie samokrytyczne, mocno uzależnione od opinii innych, a ciągłe porównywanie się do osób w ich mniemaniu lepszych, powoduje zawstydzenie i stałe poczucie bezwartościowości. Niektóre z nich, nawet te piastujące wysokie stanowiska zawodowe żyją w silnym stresie, ponieważ boją się, że ich misternie budowany wizerunek zawodowy legnie w gruzach, kiedy okaże się, jak bardzo, pomimo wielu sukcesów nie wierzą we własne siły. Innym znów zdarza się, że maskują niską samoocenę nadmiernie podkreślając swoją pozycję, swoją siłę i pod przykrywką arogancji lub agresji, kierują wrogość i frustrację na innych.

Paradoksalnie, osoba realnie oceniająca swoją wartość, jako człowieka nie wywyższa się nad innymi. To przede wszystkim osoby o niedostatecznej samoocenie kompensują sobie braki agresją i dominacją w grupie.

Skąd się bierze niskie poczucie własnej wartości?

Przez całe życie gromadzimy komunikaty, jakie otrzymujemy od bliskich lub ważnych dla nas osób:

Jaka śliczna jesteś w tej sukieneczce, jak laleczka! Mamusia Cię kocha.

Przestań grymasić, bo nie pójdziesz na rower!

Taki mazgaj! Ale wstyd!

Chłopaki nie płaczą!

Bądź grzeczny, bo mamusia Cię nie będzie kochać!

Komunikaty z pozoru niewinne, sugerują uzyskanie akceptacji poprzez spełnianie oczekiwań innych, zamiast premiować kreatywność, czy naszą niezależność. Często nie są one obiektywne, jednak przy naszym braku dostatecznego poznania siebie i umiejętności autoanalizy, czyni z nich małe ładunki wybuchowe. Wystarczy, że nagromadzimy ich wystarczająco dużo w danej dziedzinie, lub gdy trafią na podatny grunt (gorszy nastrój, osłabienie intelektualne, coś nam się nie uda), wówczas nasza samoocena spada w dół.
Kolejnym powodem do umniejszania swojej wartości jest ciągłe porównywanie się do innych, lub nieustanne dążenie do wyidealizowanego celu, wbrew własnym uwarunkowaniom i możliwościom. Nie bez znaczenia jest tu panujący obecnie kult rozwoju, ciągłego doskonalenia siebie, odnoszenia wielkich sukcesów i unikanie porażek. Poprzez nieustanne porównywanie się do ludzi sukcesu z czołówek gazet, często zapominamy o własnym systemie wartości.  Próbujemy dogonić jakieś nierealne marzenia.
To wspaniale, że chcemy się rozwijać, jednak nie każda kobieta będzie wyglądała jak modelka i nie każdy facet zostanie misterem.
Każdy jest inny i ma inne możliwości. I ma też inne, czasem bardzo odmienne od lansowanych w mediach potrzeby.

Naprawdę warto usiąść i głęboko się zastanowić:

Jaka/i  jesteś?

Czy lubisz siebie?

Czy zasługujesz na szacunek, na miłość? A dlaczego?

Jak traktujesz siebie?

Czego pragniesz? Czy zaspokajasz swoje potrzeby?

W jakim momencie odczuwasz prawdziwą, głęboką radość i szczęście?

Pamiętaj, że głównym źródłem wysokiego poczucia własnej wartości jest umiejętność pokochania siebie i zaakceptowania swojej niepowtarzalności, jako człowieka. Zobacz ile jesteś w stanie zaoferować światu!
Kiedy jednocześnie dostrzeżesz  swoje niedoskonałości i zaakceptujesz fakt, że masz prawo nie być ideałem, to całkowicie uniezależnisz się od opinii innych ludzi.
Kochając siebie realnie ocenisz swoje możliwości i umożliwisz sobie dalszy rozwój, unikając niepotrzebnego kryzysu wiary we własne siły.

Nie da się przecież być najlepszym w każdej dziedzinie. Zawsze znajdzie się ktoś ładniejszy, mądrzejszy, szczuplejszy, czy bardziej zaradny.

Czy chcesz całe życie stracić na uganianiu się za ideałem?

Czy jeśli osiągniesz to, czego tak bardzo teraz pragniesz NAPRAWDĘ będziesz szczęśliwa?

A jeśli zrezygnujesz z tej gonitwy, to co się stanie? Co stracisz, a co zyskasz?

Przecież możesz żyć robiąc to, co kochasz i co sprawia ci przyjemność!  Daj sobie prawo do niewiedzy, błędów i pomyłek, ale dostrzeż również własne możliwości, doceń własne zalety, powoli i systematycznie zmierzaj do wyznaczonych celów, unikaj smutasów, otaczaj się pozytywnymi ludźmi, a wtedy z pewnością  wzmocnisz poczucie własnej wartości i uwierzysz, że Ty również zasługujesz na swój własny sukces!

Izabela Anna Boratyńska